Zdrava težina. Šta ovo znači?
Mnogim od nas doktori su rekli da koristimo index tjelesne mase (BMI) kako bi vidjeli da li imamo zdravu težinu ili ne. Index tjelesne mase za izračunavanja koristi našu težinu i visinu da dobije vrijednost koja spada u jednu od ove četiri kategorije: nedovoljna težina, zdrava težina, prekomjerna težina i pretio. Ali postoji jedan dio u ovom računanju koji ga čini nepotpunim i onda se ne može primjeniti na čitavu populaciju: mišići su teži od masti. Mnogi sportisti spadaju u kategoriju prekomjerne težine jer su puni mišića i postoje mnogi sportisti koji su klasificirani kao sportisti koji imaju nedovoljno težine.
Problem je što je svaka osoba jedinstvena. Ne postoji najbolji oblik tijela kod trkača jer trkači dolaze u svim oblicima i veličinama. Zbog ovoga je teško odrediti koja je težina kod trkača “zdrava težina”. S druge strane, postoje određeni koraci koje trkači mogu da poduzmu kako bi bili zdravi i što će im omogućiti da žive zdrav život i što je najvažnije kako da se osjećaju sjajno svaki dan.
Šta trkači mogu učiniti da se odmaknu od zdravstvenih i stomačnih problema i da se generalno ne osjećaju umorno? Postoje brojna istraživanja o zdrastvenim prednostima trčanja i kako nas to održava na životu, ali ovo ne znači da treba da se oslanjamo samo na trčanje kako bi bili zdravi.
Ova pitanja će vam pomoći da otkrijete koliko promijena morate napraviti da bi postigli svoje idealno:
- Iako je netačno, šta BMI vaga kaže o tome gdje se uklapate?
- Hoće li vas gubitak težine prebaciti u kategoriju nedovoljne težine?
- Da li već imate najbolju težinu za vaš tip tijela, ali želite izgubiti dodatne kilograme kako biste bolje izgledate u bikiniju?
- Da li imate vrijeme i novac koji trošite na brigu o vašem zdravlju?
- Da li ste spremni napraviti neke trajne promjene kako biste se osjećali bolje do kraja života?
Trkači često mogu upasti u zamku “ako su mršaviji da su zdraviji”. Ali to zapravo nije tačno. Morate pronaći tjelesnu težinu koja će vam pomoći da se osjećate sjajno, bez ograničavanja hrane ili kalorija.
Možete napraviti neke promjene, odraditi sve što trebate dok trenirate, ostavraiti novi lični rekord u sljedećoj trci, ali vaša težina i dalje ostaje nepromijenjena.
Nemojte paničiti! Ovo vjerovatno znači da već imate zdravu težinu koja odgovara vašem tipu tijela.
Koje korake treba da poduzmete kako biste postigli zdravu tijelesnu težinu?
Pripremite hranu za ručak i užinu
Kako smo već naveli morate biti spremni da odvojite vrijeme i novac za pripremu zdrave hrane kojom ćete okskrbiti vaše tijelo. U nedelju popodne odvojite vrijeme za sjeckanje, guljenje i pripremanje pravih i cijelovitih namirnica koje ćete jesti cijelu sedmicu. Smjesti te ih u posude, kako biste ih mogli konzumirati cijelu sedmicu za ručak i užinu. Zapamtite uvijek teba da birate sezonske namirnice.
Ovo može uključivati: pranje, guljenje i sjeckanje stabiljku/jezgra:
- mrkve
- celera
- paprike
- jabuke (stavite malo limunovog soka kako biste spriječili da jabuka posmeđi)
- šumsko voće
- grožđe
- buranija
- brokuli
Sjeckanje na veće komade i prženje na maloj količini ulja:
- mrkva
- peršun
- tikva
- repa
- slatki krompir
Kuhajte namirnice: piletinu, steak ili janjetinu.
Ručak može biti kombinacija gore navedenih namirnica ili pravljenje salate koristeći povrće kao što je špinat i neke zdrave masti kao što je avokado ili orašasti plodovi. Ako nemate vremena za pripremanje hrane razmislite o naručivanju hrane. Ovo je veoma važno. Želite izbjeći situaciju u kojoj gladujete, jer je ovo situacija kad posežete za hranom kao što je kolač, bombone i čips.
Napravite plan obroka za sedmicu
Ako kupite namirnice i imate ideju šta da napravite za cijelu sedmicu, pri čemu će svaki prehrambeni proizvod poslužiti određenoj svrhi, vjerovatno ćete se držati zdravih obroka.
Ako imate ispunjen dan i nemate vremena za pripremanje obroka iskoristite brze recepte za lagano kuhanje hrane. Ovi recepti su jednostavni, ali su i ukusni.
Ne bojte se masti i proteina
U devedesetim su rekli da nas masti čine debelim i zato danas ima puno nemasnih proizvoda na tržištu. Zbog ovoga se neki ljudi boje da jedu masti, jer masti krive za prekomjernu težinu iako je šećer pravi krivac za to.
Jedite dobre masti i proteine za svaki obrok i ovo će vam pomoći da osjećate sitost duže vremena. Ali imajte na umu da konzumiranjem masti unosite veliku količinu kalorija, ali ne trebate se bojati masti samo vodite računa o tome kolika vam je procija.
Dobre masti:
- avokado
- orašati plodov kao što su bademi, orasi i brazilski orah
- maslinovo ulje
- crna čokolada
- kokosovo ulje
- održiva masna riba poput lososa, skuše, pastrmke i tunjevine
- organska jaja
- govedina koja se hrani travom