Svaki dan stavljamo jednu nogu ispred druge. Korak po korak pokrivamo različite udaljenosti pješke, bez da potrošimo minutu kako bi razmisli o procesu kretanja. Pošto smo navikli na hodanje naprijed, teško je odjednom početi hodati unazad.
Zašto bi trebali hodati unazad?
U početku može zvučati čudno ili glupo, ali ako bolje pogledate tehniku, vidjeti ćete da ima mnogo koristi za vaše fizičko i mentalno zdravlje:
- izoštrava čula i mentalnu jasnoću
- poboljšava koordinaciju
- jača svijest tijela
- dodaje raznolikost vašem treningu
- jača manje korištene mišiće nogu
- smanjuje bol u donjem dijelu leđa
- manje opterećuje koljena
- ubrzava metabolizam organizma
- povećava nivo energije
- poboljšava san
- jača srce
Da biste iskoristili sve pogodnosti, treba da hodate unazad tri do četiri puta sedmično u trajanju od 10 do 15 minuta.
Budući da svakodnevno praktikujemo “normalno hodanje” bez razmišljanja o tome, tijelo i mozak su prisiljeni prilagoditi se novim i nepoznatim zahtjevima kada počnete hodati unazad.
Trčite unazda za poboljšanje
Nakon što ste izvježbali hodanje unazad možete početi trčati unazad. Škola zdravstvenih nauka u Kardifu istražila je koristi koje tijelo može imati od trčanja unazad. Otkrili su da se bol u koljenu može samnjiti trčanjem unazad. Druga studija je pokazala da se trčanjem može poboljšati kardiorespiratorna izdržljivost.
Kako to uraditi
Prije nego krenet da trčite unazad trebate vježbati hodati unazad. Najbolji način da to uradite je traka za trčanje jer se imate za šta čuvati. Počnite polahko zatim ubrzavajte.
Kada dostignete veću brzinu na traci za trčanje, možete pažljivo pokušati da trčite unazad. Ovo je posebno dobro ako se borite sa bolovima u koljenu, jer ova tehnika – kao što je već spomenuto – smanjuje naprezanje koljena.
Koncentrišite se na svaki korak – vaš mozak se mora naviknuti na novi način kretanja. Sigurnost je glavni prioritet.