Mnogi ljudi uzimaju dijetetske suplemente, zapravo 50% odraslih koristi suplemente. Prilikom donošenja odluke da li da uzimate suplemente ili ne, mogu se pojaviti neka pitanja.
Šta su suplementi?
Suplementi su definisani kao:
- proizvodi koji dopunjavaju vašu svakodnevnu ishranu,
- koncentracija nutrijenata ili drugih supstanci koje imaju fiziološki ili nutritivni efekat.
Suplementi su dostupni u različitim oblicima kao što su tablete, kapsule, praškovi ili drugi oblici.
Koji su suplementi dostupni?
Postoji mnogo suplemenata na tržištu. Oni se mogu podijeliti na sljedeće kategorije:
- Vitamini i provitamini: folna kiselina, vitamin C, vitamin E, vitamini B,
- Makro i mikro elementi: kalcij, magnezijum, željezo, hrom,
- Ugljikohidrati: fruktoza i glukoza
- Flavonoidi: polifenoli, karoten, likopen
- Biljni ekstrakti: ekstrakti nara, brusnice, itd.
- Enzimi: enzimi za razdvajanje proteina i šećera, poput laktaze
- Vitaminoidi: vitaminske tvari poput flavonoida, koenzim Q10
- Aminokiseline i derivati: L-arginin, L-karnitin, taurin,
- Mineralni dodaci: silicijum, dolomit
- Ostali dodaci prehrani: probiotičke kulture, ekstrakt kvasca
Da li su nam potrebni suplementi?
Ako jedete uravnoteženu ishranu vjerovatno je da vam nisu potrebni suplementi. Međutim u određenmo vremenu u životu mnogim ljudima je potrebno više minerala, vitamnina i slično. Određene bolesiti, visoka koncentracija alkohola ili cigareta mogu da dovedu do nedostataka u ishrani. Suplementi mogu pozitivno uticati na simptome bolesti.
Prije nego počnete konzumirati suplemente, treba da pregledate krv i da se posavjetujete sa lječnikom. Ako kroz hranu dobivate dovoljno hranjivih tvari ne morate da uzimate suplemente. U slučaju da ne dobivate iz svakodnevne ishrane dovoljno hranjivih tvari onda lječnik može da vam propiše suplemete.
Koliko treba da uzmete?
Supstance sadržane u suplementima imaju transformativnu funkciju u vašem tijelu: one utiču na vaš metabolizam, podjelu ćelija i rast ćelija.
Zbog toga predoziranje može da bude opasno. Predoziranje vitaminima može da ošteti vaše organe. Previše vitamina A može izazvati probleme sa kožom i jetrom, previše vitamina C može poremetiti varenje ili uzrokovati bubrežni kamenac, previše vitamina K može smanjiti efekat razrjeđivača krvi.
Zato je važno da se konsultujete sa svojim ljekarom prilikom određivanja tačne doze.
Gdje mogu/treba kupiti hranjive suplemente?
Supermarket, drogerija i apoteka – danas možete kupiti suplemente bilo gdje. Ali to je opasno: mnogo dostupnih suplemenata su lošeg kvaliteta ili su doze netačne. Posebno treba paziti na biljne ekstrakte jer oni mogu negativno uticati na važne procese u organizmu. Kupujte samo suplemente za koje možete dobiti profesionalne savjete, kao što je apoteka. Solgar je jedan od provjerenih proizvođača.
Šta nauka kaže o uzimanju suplemenata?
Istraživanja su pokazala da uzimanje suplemenata preventivno ne utiče na zdravlje ni na koji način. Zapravo, kao što je gore navedeno uzimanje previše ili konzumiranje suplemenata kad nam nisu potrebni može da izazove zdrasvene probleme.