Trkači su čudna grupa. Trčimo više kilometara nego što vozimo. Isto treniramo na temperaturi +40 kao i na temperaturi -40. Dajemo novac kako bi trčali na trkama samo da bi vidjeli koliko brzo možemo trčati.
I zašto trošimo toliko vremena, napora i novca na trku, trčimo najbolje što možemo, postoje određene stvari koje radimo kako bi naša iskustva bila vrijedna. Slijedi nekoliko savjeta koje biste trebali uzeti u obzir prije, za vrijeme i poslije trke.
Prije trke
- Registrirajte se: prijavite se ranije kako biste osigurali mjesto i uštedjeli nešto novca.
- Trenirajte: uložite vrijeme i energiju tako da će vam iskustvo sigurno biti pozitivno. Trčite kilometražu. Radite treninge i duga trčanja. Uzmite odmor i opravite se.
- Tapering: samnjite kilometražu i dodajte dodatni odmor i opravak u danima i sedmicama prije trke.
- Ugljikohidrati: za polumaraton i duže trke, cilj je da povećate unos ugljikohidrata dva ili tri dana prije trke. 8 – 12 grama ugljikohidrata po kilogramu tijelesne težine.
- Pokupite startni paket: većina trka nudi svoje startne pakete dan ili dva prije trke. Budite sigurni da ste uzeli vaš startni broj. Ovo minimalizira stres na dan trke.
- Spavanje: pokušajte da uzmete dodatni odmor u sedmici trke. Pokušajte da imate kvalitetan san tokom zadnje sedmice prije trke.
- Jedite: jedite nešto ujutro prije trke. Tost s kikiriki puterom, banana i neko sportsko piće su odlična opcija.
- Poranite: dođite ranije na trku, zagrijte se i dođite do startne linije na vrijeme.
- Imajte plan: razmislite o vašim vremenskim i tempo ciljevima, šta očekujete kako ćete se osjećati i kako ćete se baviti problemima koji se pojave za vrijeme trke.
- Opustite se: definitivno ćete te biti nerovozni na početku, ali pokušajte držati aksiznost pod kontrolom i osvrnite se na sve vaše naporne treninge i na put koji ste prešli da biste bili tu gdje ste sad.
Za vrijeme trke
- Ne idite prebrzo: teško je, ali pokušajte držati vaš ciljani tempo u prvom kilometru.
- Smjestite se: iskoristite prvih nekoliko kilometara tako da ubrzate vaš ciljani tempo i nadamo se da ćete se osjećati ugodno.
- Pronađite prijatelja: pokušajte pronaći nekog ko trči vašim tempom i trčite zajedno.
- Gorivo i hidratacija: za duge trke ili one trke na visokim temperaturama budite sigurni da ste pravilno hidrirani, uzimajte vodu i sportske napitke na stanicama za osvježenje. Uzimajte gelove ili energetske žvake svako 30 minuta.
- Prijava: koristite oznake kilometara i orijentire duž puta kako biste vidjeli kako napredujete i kako se osjećate. Ako mislite da prebrzo trčite usporite.
- Angažirajte publiku: osmjehnite se strancu, zahvalite volonterima, odvlačenje pažnje će vam pomoći.
- Razdvojite: razdvojite duže trke na kraće i lakše dijelove. Postavite kratkoročne ciljeve.
- Završite brzo: povećajte tempo posljednih nekoliko kilometara.
Poslije trke
- Nasmijte se i uživajte: čestitamo, upravo ste završili trku. Budite sretni što je gotovo i što ste stali.
- Uzmite medalju: zaslužili ste. Obavezno zahvalite volonterima koji vam je daju.
- Oporavak: iskoristite vodu, sportsko piće i osvježenje i na kraju brzo napunite gorivo. Ako se ne osjećate dobro tražite pomoć. Razmislite o masaži kako biste ublažili bolove u mišićima.
- Razmislite: nakon nekog vremena uzmite trenutak da se osvrnete na vašu trku, razmislite o tome šta ste uradili na trci kao i o onome što želite da poboljšate do sljedeće trke.
- Planirajte: vrijeme je da razmislite o vašoj sljedećoj trci i postavite neke nove ciljeve kako biste bili motivisani.